Yukarı Çık
Etkinlik Formu

İyi ki Üsküdar Var! | Cana Can Kat Organ Bağışına Destek Ver!

“Cana Can Kat Organ Bağışına Destek Ver!”

Ülkemizde organ nakli bekleyen pek çok hasta, bekleme sürecinde hayatını kaybediyor. Kadavradan organ nakli oranının çok düşük olması ve beyin ölümü gerçekleşmiş bireylerin ailelerinin onay vermemesi nedeniyle organ nakli gerçekleşemeyebiliyor. Oysa ki, bir insan organlarını bağışlayarak, kendi ölümünden sonra 8 kişinin hayatını kurtarabilir, onlara yeniden can verebilir.

Organ bağışı nedir?
Bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanmasıdır.

Kimler organ bağışlayabilir?
Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir.

Ailenin onayı gerekli midir?
Beyin ölümü gerçekleşen kişi organlarını bağışlamış olsa dahi ailelerin vereceği son karar geçerlidir. O nedenle ailelerin organ bağışı konusunda doğru bilgilendirmesi oldukça önemlidir.

‘Cana Can Kat Organ Bağışına Destek Ver’ organ bağışı kampanyasını Üsküdar Belediyesi’nin destekleriyle İyi ki Üsküdar Var Platformu, hayatimizyiliksaglik.com, T.C. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Üyesi ve Karaciğer Nakil Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Ender Dulundu ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin kurmuş olduğu Kanope Öğrenci kulübü iş birlikleri ile hayata geçirdik. Aynı zamanda kampanya yüzümüz olan oyuncu Zeynep Beşerler başlatmış olduğumuz sosyal sorumluluk projemizin en büyük destekçilerinden biri.

Amacımız, organ bağışının önemini sadece Organ Bağışı Haftası’nda vurgulamak değil, yılın 12 ayına yaymak, ‟Üsküdar’da seni düşünen bir kalp var” diyerek organ bağışı bekleyenlere ve yakınlarına ‟Umudunu kesme” mesajı vermek. Doğru bilinen yanlışları ortadan kaldırarak organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak!

Kampanyaya nasıl destek olabilirsiniz?

  • Organ bağışı yaparak,
  • Organ bağışı konusunda yürüttüğümüz çalışmaları takip ederek,
  • Organ bağışına destek olmak için yapılan çalışmaların duyurulmasına destek olarak,
  • Organ bağışının önemini ailelerinizle paylaşabilir, doğru bilginin yayılmasına aracılık ederek kampanyamıza destek olabilirsiniz.

Organ bağışı yapılabilecek noktalar

  • İl ve ilçe sağlık müdürlükleri,
  • Kamu ve özel hastaneler,
  • Sağlık ocakları,
  • İyi ki Üsküdar Var Platformu sosyal medya hesaplarında duyurusu yapılacak organ bağışı etkinliklerinde organ bağışı yapılabilir.

Haber Üsküdar’da organ bağışı haberleri…

Prof. Dr. Ender Dulundu Organ Bağışı Konulu Röportajı İçin Tıklayın!
Zeynep Beşerler Organ Bağışı Konulu Röportajı İçin Tıklayın!
Kadavradan Nakil Röportajları İçin Tıklayın!
Zeynep Beşerler Kampanya Videosunu İslemek İçin Tıklayın!

İlgili Sayfalar