Yukarı Çık
Etkinlik Formu

İyi ki Üsküdar Var | Bir İyilik Yıldızı Söndü


BİR İYİLİK YILDIZI SÖNDÜ
Gökyüzündeki milyarlarca yıldızdan bazıları diğerlerine nazaran çok daha fazla parıldar, dikkat çeker. Yeryüzünde yaşayan her insanı, canlıyı birer yıldız olarak tanımlarsak; içlerinde herkesten farklı olanları, altın kalpleriyle ışıldayanları iyiliğin yıldızları olarak tanımlamak doğru olur.İyiliği hayatının merkezinde tutan ve bu bilinçle hayatını sürdüren, attığı adımları sadece kendi yaşamı için değil, tüm insanlık adına atan insanlar iyiliğin yıldızlarıdır.

İyi Ki Üsküdar Var! platformu gönüllüleri olarak geçtiğimiz günlerde acı bir haberle yüzleştik. Platformun ilk gönüllülerinden olan, ilham verici yaşam hikayesiyle örnek insan, iyiliğin yıldızlarından Madam Hayganuş Gündüz hayatını kaybetti. Güler yüzüyle ve samimiyetiyle hemen her iyilik projesinde ve etkinlikte kalabalığın arasına karışan, gençlerle sohbet eden Gündüz, ardında gözü yaşlı bir kalabalık bıraktı.Madam Hayganuş Gündüz, 1938 yılında ailenin en sarışını ve tek iri yeşil gözlüsü olarak Kiğı Bingöl’de doğdu. Erken yaşta sevdiği meslek okulunu yarıda bırakarak, Diyarbakır’a ablasının yanına gitti. Aile bir ara Diyarbakır’a göçtü. Avedis Gündüz ile evlendi. Bir kızı ve iki oğlu oldu. İki çocuğunu Diyarbakır’da, üçüncü çocuğunu İstanbul’da doğurdu. 3 torunu ve 5 torun çocuğu oldu.


1950’lerin başında İstanbul’a göçtüler. Yaşamı hep Üsküdar-Selamsız, Bağlarbaşı ve Kınalıada’da geçti. Maskesiz yaşadı, içinden gelen duyguları sansürlemeden dışa vurdu. Çocuklarına yol gösterici oldu.Yaşamı ve yüzmeyi sevdi. En çok da kulağındaki kulaklıkları ile Türk Sanat Müziği dinlemeyi ve dinletmeyi sevdi. Zaman zaman güfte ve beste ürünlerini bizlerle paylaştı. Ve kız kardeşinin (Prof. Dr. Arşaluys Kayır) yazdığı şu iki satırla 3 Şubat Cumartesi günü toprağa verildi:


‟Ben bir sarı çiçeğim,
Mor menekşe annemin koynuna geldim.”


İlgili Sayfalar