Yukarı Çık
Etkinlik Formu

İyi ki Üsküdar Var | 3 Mekan 1 İyilik


YENİ ROTALARIYLA
3 MEKAN 1 İYİLİKİyi Ki Üsküdar Var! platformunun hayata geçirdiği 3 Mekan 1 İyilik Gezisi yeni rotalarıyla yine büyük ilgi gördü. Şehri yeniden keşfetmek ve ona başka gözle bakmak isteyenler için düzenlenen gezilerin sonuncusu 28 Ocak Pazar günü Üsküdarlıların katılımıyla gerçekleştirildi.Katılımcılar önce Bağlarbaşı’ndaki Nev Mekan’da kahvaltıda buluştu. Keyifle geçen kahvaltının ardından katılımcılar, Üsküdarlı rehberlerle birlikte tur otobüsünde yerlerini aldı. Gezinin ilk durağı Çinili Camii ve Hamamı oldu. Rehberimiz, caminin mimarisi, sanatsal özellikleri ve detayları hakkında Üsküdarlıları bilgilendirdi. Sultan İbrahim döneminde Kösem Valide Sultan tarafından Mimar Kasım Ağa’ya yaptırılan Çinili Camii katılımcıları çok etkiledi.


Katılımcılar gezinin ikinci durağı olarak Valide-i Atik Camii’ne geçiş yaptı. Üsküdar’ın zengin tarihi dokusu herkesi heyecanlandırmıştı. Rehberimiz bu cami hakkında da enfes anektodları katılımcılarla paylaştı. 12. Osmanlı Padişahı Sultan 3. Murad’ın annesi Nurbanu Valide Sultan tarafından 1570-1579 yılları arasında Mimar Sinan’a yaptırılan bu eser gerçek bir başyapıt niteliğinde.


Ve nihayet gezinin üçüncü ve son durağı olan Toptaşı Bimarhanesi’ne varıldı. Eski adıyla Valide Darüşşifası olan bu eser de büyük beğeni topladı. Toptaşı Bimarhanesi’nin darüşşifa binası kadın, darül hadis medresesi ise akıl hastaları için kullanılmıştı. Buna benzer pek çok ilginç bilgi, rehberimiz tarafından katılımcılara aktarıldı. 30 kişinin katılımıyla gerçekleşen 3 saatlik gezi programı, güzel paylaşımlar ve yeni dostluklarla sona erdi.