Yukarı Çık
Etkinlik Formu

İyi ki Üsküdar Var | İyiliğin Sembolü Gönüllü Merkezi


İYİLİĞİN SEMBOLÜ:
Gönüllü Merkeziİyi Ki Üsküdar Var! platformunun faaliyet gösterdiği Gönüllü Merkezi geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kapılarını açtığında Üsküdar sıra dışı bir sosyal mekana kavuşmuştu. Üretici çalışma alanlarıyla Gönüllü Merkezi’nin ana hedefi, yüzyılı aşkın süredir iyilik ve paylaşma konularında tüm insanlığa ilham veren Üsküdar’ın öncelikle yerel ve sonrasında global anlamda bir iyilik merkezi olarak konumlandırılmasını sağlamak.Platform, sosyal sorumluluk, mutlu şehir değişim ve dönüşüm etkinlikleri ile daha fazla yerel ve uluslararası basın mensubu, toplum gönüllüsü, eğitim ve yardım kuruluşları ile iş birliği yaparak daha çok insanın takip edeceği ve katılacağı bir formata ve kurumsal yapıya ulaşmayı amaçlıyor.


Yaşamın her alanına dokunan, iyilikle temellendirilmiş sıra dışı sosyal sorumluluk projeleri burada tasarlanıyor. Farklı disiplinlerden gelen bireylerin tanışıp deneyimlerini özgürce paylaşabildikleri bu kreatif alanda Üsküdar tarzı kolektif çalışmalar sürdürülüyor.Geri Dönüşüm Tasarım Atölyesi, Takı Tasarım Atölyesi, Ürün Tasarım Atölyesi, Mekan Tasarım Atölyesi, Fotoğraf Tasarım Stüdyosu, Sosyal Sorumluluk Tasarım Atölyesi, Medya & Tasarım Ofisi (dijital, basılı ve sosyal medya) gibi departmanları bünyesinde barındıran bu merkez, üretici çalışma alanlarıyla inovatif bir atmosfer sunuyor.ÜSKÜDAR’IN VE ÜSKÜDARLILARIN KALBİNDE:
Nev Mekan


Nev Mekan, Osmanlı döneminde Ürgüplü Hayri Bey ve mimar Ali Talat Bey’in çalışmaları sonucu hayata geçirilen ikonik bir yapı. Cumhuriyet döneminde tamamlanan bina, 1960'lı yıllara kadar tramvay deposu olarak kullanıldı. Restore edilerek bugün yeniden yaşama kazandırılan ve ‟Nev Mekan” adını alan bu özgün eser, kısa sürede Üsküdar’ın kalbinde herkesi bir araya getirdi.
Alışveriş yaparak sosyal sorumluluk projelerine katkı sunmak isteyenlerin iyilik durağı Nev Stand, satış gelirleri iyilik projelerine aktarılan Üsküdar markalı yaşam stili ürünlerinin bulunduğu Nev Dükkan, ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımıyla düzenlenen etkinlikleri, atölye çalışmaları ve interaktif sergileriyle Nev Galeri ve çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek isteyen aileleri hafta sonu etkinliklerine davet eden Nev Atölye, sıra dışı atmosferi ve çarpıcı dekoruyla dikkat çeken Nev Mekan’ın bir parçası.


BİRLİKTELİK KÜLTÜRÜ AÇIK HAVAYA TAŞINDI:
İyi Ki Üsküdar Var! Bahçe & Sokak


Üsküdar Nev Mekan yanındaki alanda kurulan İyi Ki Üsküdar Var! Bahçe, özgün konsepti ve yaratıcı alanları ile yeşillikler içinde huzurlu bir nefes alma alanı sunuyor. Ailece keyifli zaman geçirme süresini maksimuma taşıyan, faydalı, eğlenceli ve eğitici etkinlikler ve aktivitelerle herkesi kucaklıyor. İyi Ki Üsküdar Var! Bahçe, konuklarına adeta açık hava terapisi sunuyor.


Eklektik mekan kurgusu ile tasarlanan renkli yaşam ve etkinlik alanları, atölye çalışmaları ile öne çıkan Bahçe; şehirde mutlu değişimin ve dönüşümün peşinde.Aileler, çocuklar, genç tasarımcılar, çağdaş sanatçılar ve toplum gönüllüleri Nev Mekan’ın yanı başında kurulan İyi Ki Üsküdar Var! Sokağı, mutlu şehrin yeni çekim merkezi. Hafta sonu eğlencesine yeni bir boyut kazandıran İyi Ki Üsküdar Var! Sokağı, kendine özgü peyzajı, konsept bölümleri ve paylaşım alanlarıyla öne çıkıyor. İyi Ki Üsküdar Var! Sokağı, Mini Tasarım Pazarı, Doğal Ürünler Pazarı, Verimli Değişim Pazarı, Çiçek Şenliği, Çikolata & Kahve Festivali, Oyun, Kamp & Piknik Alanları, Sahne Senin Müzik Platformu gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

ALIŞVERİŞİ İYİLİĞE ÇEVİREN SATIŞ MODELİ:
Üsküdar Dükkan & Kalp Noktaları


Üsküdar Belediyesi’nin desteği ve İyi Ki Üsküdar Var! platformunun çalışmaları sonucu hayata geçirilen Üsküdar Dükkan projesi, ilk olarak 1,5 yıl önce Bağlarbaşı’nda, Nev Mekan’da insanlarla buluşturulmuştu. Kısa bir süre önce de dünyada ve Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen bir konseptle Üsküdar markası yeni mağazasına kavuşmuştu. Mağazada, Üsküdar markası altında 60'ı aşkın markanın çalışmalarının da içinde yer aldığı 300’den fazla ürün vitrine taşınıyor. Sanatçıları, tasarımcıları ve markaları destekleyen Üsküdar Dükkan, sonsuz iyilik fikri ile açıldı.


Üsküdar Belediyesi’nin herhangi bir kâr amacı gütmediği ve sosyal sorumluluğun merkezde olduğu projeden elde edilen gelir yeni iyilik projelerine kaynak yaratıyor; böylece alışveriş keyfi iyiliğe dönüşüyor. Mağaza, aynı zamanda Üsküdarlıların uzun süredir severek katıldığı ve bu konsepti destekleyen pop-up etkinliklere ve atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.


Kalp Noktaları ise moda ve tasarımı sosyal sorumlulukla birleştiriyor; tasarımcıların ve sanatçıların imzasını taşıyan Üsküdar markalı mutlu şehir hediyeleri, dekoratif yaşam objeleri, çanta tasarımları burada satışa sunuluyor. Satış geliri, yıl boyu hayata geçirilen iyilik projelerine fon sağlıyor.

İlgili Sayfalar