Yukarı Çık
Etkinlik Formu

İyi ki Üsküdar Var Tasarım - Alışveriş | Ahşap OyuncaklarAhşap Oyuncak Şifalandırır!

Topaç; kimler hatırlıyor topaçla oynadığı günleri? Peki biliyor muydunuz? Eski zamanlarda Mısır’da yazı yazmayı kolaylaştırması için eldeki tüm kasların çalışmasına faydası olduğundan topaç çok önemli bir oyuncak kategorisindeymiş.

Çok mu gittim geriye?

Haklısınız ta eski Mısır’a kadar gitmeme gerek yok. Bizler bile topaçla büyüyen nesilleriz. Ancak ne oldu da çocukların oyuncak tercihleri birden bu kadar değişti? Aslında bunun en büyük nedeni kabul etmek gerekir ki biziz... Çocuğumuzun karnını doyurmak, üşememesi için, düşüp incinmemesi için üzerine titreyen biz ebeveynler bunun sorumlusuyuz. Sorumlusuyuz, çünkü yanlış oyuncak seçimlerimiz ile sadece çocuklarımıza değil, doğaya da çok üzücü hasarlar bırakıyoruz.


Günümüzdeki oyuncakların büyük bir çoğunluğu kısmen veya tamamen plastik ve plastik türevleri kullanılarak üretilmiştir. Oyuncak üretiminde plastik oyuncakların yoğun olarak kullanılmasının ana sebebi ise aslında maliyetinin düşük olmasıdır. Plastik oyuncakların içerdiği BPA, fatalat ve PVC gibi kimyasallar farkında olmadan çocuklarımızın hormon dengelerini bozabilir, kanser ve obezite riskini arttırabilir ve günümüzün sorunlarından biri olarak erken ergenliğe girmesine yol açabilir. Tabi çocuklarımızın yanı sıra doğaya olan zararları da saymakla bitmez.


Peki, ahşap oyuncakların faydaları nedelerdir? Dilerseniz bir de bunlara bir göz atalım...

Öncelikle en önemli özelliği doğal ve doğa ile dost bir malzeme olması ve kimyasal madde içermemesidir. Özellikle hali hazırda küçük olan ve vücut gelişimlerini tamamlamamış çocuklar için bu özellik gerçekten çok önemlidir. Ahşap oyuncak pilli ve sesli olmadığı için çocukların yaratıcılık ve hayal dünyasını geliştirir. Ayrıca aynı şekilde ahşap oyuncaklarda mimik olmadığı için oynayan çocuğun eşleştirdiği canlıya istediği duyguları kendisinin vermesini de sağlar. Bu sayede çocuklarımızın sürekli gülen ya da ağlayan bir oyuncağı olmamış olur ve böylece bu sade görünümlü olma özellikleriyle de çocuklarımızı daha açık uçlu oyunlara sevk etmemizi sağlar. Yani plastik oyuncaklardaki gibi pasif bir izleyici olmak yerine, hayal gücünün desteklenmesine neden olur.

Ahşap oyuncaklar dayanıklıdır, kolay kolay kırılmazlar ve kırılsalar bile tamir edilmeleri daha kolaydır. Ya da çöpe atacaksanız da içiniz rahat atabilirsiniz çünkü doğadan gelen bir malzeme olduğu için çok kısa bir sürede yine doğaya karışacak ve çevreye kesinlikle herhangi bir zararı olmayacaktır. Plastikteki gibi çocuğa statik elektrik yüklemez ve çocuğun ısı ve dokusunu algılayarak daha sakinleşmesine ve ham maddesi olan ağaç ile bir bağ kurmasına neden olur. Sadece dokunma duyusuna değil ayrıca koku alma duyusuna da hitap eder. Aralardaki renk geçişleri sayesinde çocukların ana ve ara renk geçişlerini tanımalarını sağlar. İşte tüm bunlardan sebep Üsküdar Markası ile satılan oyuncaklarımızın üretimi de el yapımı, özel tasarımlı ahşaptır. Çünkü ahşap oyuncak şifalandırır!


İlgili Sayfalar