Yukarı Çık
Etkinlik Formu

Sosyal Sorumluluk | Rögar Kapağı BoyamaŞEHRİ RENKLENDİRMENİN SIRA DIŞI YOLU:
ÖZEL TASARIM RÖGAR KAPAKLARI

İyi Ki Üsküdar Var! platformu yaşama renkli detaylar ekleyerek şehri güzelleştirmenin yeni yollarını arıyor ve keşfediyor. Bunun son örneğini çok yakında şehrin dört bir yanında karşımıza çıkan rögar kapaklarında göreceğiz.


Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü mezunu olan grafik tasarımcı ve illüstratör Billur Derviş’in Japonya’da köklü bir geçmişe sahip olan gelenekten ilham alan projesi ‟Rögarİst” ile bu sıra dışı fikir Üsküdar sokaklarına taşınıyor.


RÖGARİST’İN HİKAYESİ VE AMACI

Hikayeyi, İyi Ki Üsküdar Var! platformunun tasarım ekibinde gönüllü olarak çalışan Derviş’ten dinliyoruz:

‟Japonya seyahatim sırasında bu hoş tasarımlı kapaklarla tanıştım. Yere bakarak yürüyenlerdenseniz hemen fark edebileceğiniz bu kapaklar, Japonya’da neredeyse her yerde bir sanat eserine dönüştürülmüş durumda. ‘Acaba bu kapaklar İstanbul’da yapılsa nasıl olurdu?’ diyerek hayatı biraz daha renklendirmeyi, İstanbul’un güzelliklerini ve turistik yerlerini hatırlatmayı amaçladım.”


NASIL YAPILIYORLAR?

Özelleştirilmiş kapakların tasarım fikirleri için yerel şehir veya konseyle iletişime geçiliyor ve fikir belediyedeki tasarımcılara sunuluyor. Öncelikle yerel yetkililer ve tasarımcılar bir imaj üzerinde karar veriyor, son rögar kapakları metalden hazırlanmadan önce de bir prototip üretiliyor. Nagashima Belediyesi Başkanı Hirotaka Nagashima, yapım aşamalarını şöyle açıklıyor:

‟Tasarımı bir ahşap parçasına oyuyoruz. Sonra ahşap desenin üzerine kum koyuyoruz ve bir negatif kum deseni yapıyoruz. Sonra desenin içine erimiş demir döküyoruz. Demiri temizleyip siyaha boyuyoruz. Renkli olanlarsa pigmentle renklendirilmiş ince ağaç reçinesi kullanılarak elle boyanıyor. Ağaç reçinesi taş gibi sertleşiyor ve normal boyalardan daha fazla -20 yıl kadar- dayanıyor.”


FİKİR NEREDEN ÇIKTI?

Japonya 80’li yıllarda kanalizasyon sistemlerini standartlaştırmak istiyordu. Farklı belediyeler mevcut alt yapıların yerlerini değiştirmekte kararsız kaldılar. 1985’te İnşaat Bakanlığı’ndaki yüksek rütbeli bir bürokrat ‟Belediyeler kendi rögar kapaklarını tasarlasın” fikrini ortaya koydu ve fikri onaylandı. Onun bakış açısı, belediyeleri pahalı kanalizasyon projeleri hakkında bilinçlendirmek ve vergi mükellefleri için konuyu daha makul hale getirmekti.

Birkaç tasarım yarışması ve sonraki yayınlar sayesinde, rögar kapağı çılgınlığı aldı başını gitti. Belediyeler en iyi tasarımları kim yapacak diye birbirleriyle yarışa girdiler. ‟Rögar Kapağı Japonya Derneği”ne göre bugün Japonya çapında neredeyse 6 bin sanatsal rögar kapağı bulunuyor.

Japonya’nın rögar kapakları, sıklıkla bir bölgenin ya da şehrin bir kısmının özel sembollerini içeren tasarımlarla dolu. Buna ek olarak yerel simgeler, insanlar, festivaller ya da bitki örtüsü ve hayvanların tamamı ayaklarımızın altındaki sanat eserlerine dönüşebiliyor. En sık görülen tasarım figürleri arasında ağaçlar, doğa manzaraları ve çiçekler yer alıyor.


İlgili Sayfalar