Yukarı Çık
Etkinlik Formu

Sosyal Sorumluluk | İyi Ki Üsküdar Var Girişimi ve Rebel Runners ekibi iş birliği ile ‟Şehirde İyilik Koşusu”İYİLİK İÇİN KOŞTUK!
Şehirde İyilik Koşusu


Sosyal sorumluluğu hayatın her alanına yayma hedefimiz yeni etkinliklerle devam ediyor. Küçük organizasyonlarla bile hayata ve insana dair büyük farkındalıklar uyandırmak mümkün. İyi Ki Üsküdar Var! girişimi ve Rebel Runners ekibi iş birliği ile düzenlenen ‟Şehirde İyilik Koşusu”, sporun birleştirici gücünün iyilik adına nasıl kullanılabileceğinin güzel bir örneği oldu.


Rebel Runners ekibiyle 10 Aralık Cumartesi günü saat 09.00’da NevMekan Meydan’da buluştuk. Herkes hazırlıklarını yapmış ve koşmaya hazırdı. Belirlenen güzergah yaklaşık 3.5 kilometrelik bir yoldu ve Üsküdar’ın, yani şehrin tam içinden geçiyordu.NevMekan’dan başlayan koşumuzda önce Validebağ’a doğru hareket ettik. İnsanların ilgi dolu bakışları arasında tüm gücümüzle iyilik için yola çıktık. Rotamızı Barbaros Mahallesi’ne çevirdik ve soluğu Burhan Felek Köşkü Bahçesi’nde, yani Tebessüm Kahvesi’nde aldık. Şehrin koşuşturmasından, hengamesinden uzakta, tarihi dokusu olan ve yeşillik içindeki bu mekan, günün stresinden bir süreliğine uzaklaşmak, tatlı bir nefes almak isteyenler için birebir.Fakat sabah kahvemiz ve kahvaltımız için bu mekanı rastgele seçmemiştik. Koşumuzun amacı tam da buydu. Down sendromlu dostlarımızın görev aldığı Tebessüm Kahvesi’nde onlarla bir araya gelmekti.Down sendromlu arkadaşlarımızın görev aldığı mekan, toplumun bu özel bireylerini sosyal bir ortam içerisinde konumlandırma ve onlara iş deneyimi kazandırma amacını taşıyor. Üsküdar Belediyesi tarafından hayata geçirilen bu eşsiz proje, down sendromlu dostlarımıza iş imkanı sağlarken asla onları işçi olarak görmüyor, onları “sosyal katılımcı” olarak yaşama hazırlıyor.


Güne iyilikle başlamıştık. Hem ‟Şehirde spor mu olur?” diye soranlara sporun her yerde yapılabileceğini göstermiştik hem de bu güzel mekana gelir sağlayarak farkındalık oluşturmuştuk. Koşumuzun sonunda onlarla buluşup sohbet etmek, sabah çayımızı onlarla içmek paha biçilemez bir duyguydu.


İlgili Sayfalar