Yukarı Çık
Etkinlik Formu

Seyahat - Gezi | Bir Tasarımcının Üsküdar GünlüğüBurak Gürmeriç // Tasarımcı

Bir tasarımcının Üsküdar günlüğü,

Anadolu yakasında doğdum ve büyüdüm ve her zaman Anadolu yakasında yaşamayı tercih ettim. Gün batımını, istanbulun o yüzyıllardır yaşadığı büyük tarihe en güzel Anadolu yakasından bakarak şahitlik edebilirsiniz, saatlerce bakıp tarihin o büyük ihtişamlı dönemleri gözlerinizde canlanır.

Bunun için değerlidir Üsküdar, Kuzguncuk, Çengelköy ve boğazın nice güzel semtleri, Anadolu yakasından bakarken boğazın diğer tarafına kendinizi şanslı hissedersiniz bu kadar yeşilin ve sakinliğin en güzel can bulduğu Üsküdar’da.Tarihi referanslar tasarımlarımı yaparken en çok etkilendiğim yerlerden bir tanesi aslında, yerel ve kültürel yaşamları incelerken günümüze evrimleşme süreci gelecekte de neler olacağı ile ilgili çağrışımlar yapıyor, ve ileri görüşlü yenilikçi tasarımlar bu sayede ortaya çıkıyor.

Ara sokaklarında gezerken bir çok tarihi eserler ve mimari yapılarla karşılaşırsınız. Hayattan bir parça ve gerçek. O dönemin eserlerine bakarken, ne kadar yaratıcı ve pratik zekalı bir kültürden geldiğimizi görmek ve hissetmek bu dünyada bir tasarımcı olarak bana güven veriyor.Her üretken insan gibi ben de bir tasarımcı olarak düşünmek ve tasarlamakla ilgili hiç mola vermiyorum aslında. Bisiklete bindiğim zamanlar çok daha özgür düşünmeme neden oluyor. Sürekli seyir halinde olmam mekanın sürekli değişmesi üretkenliğimi de tetikliyor. Bisiklete binmek sadece spor yapmak ve seyahat etmenin ötesinde zihninizi en özgür hissedeceğiniz aktiviteye dönüşüyor. Bir mola vermek istediğimde eskiz defterim, kalemlerim ve diğer tüm ihtiyaç duyacağım herşeyin yanımda olmasını arzu ediyorum.Her zaman sokağa çıkarken yanımda çantam oldu ve her zaman içi dolu olur, bisiklete binerken de yanımda olmasını istiyorum, çantam olmadan sokağa çıktığımda sanki evde birşeyimi unutmuşum hissi kaplıyor aklımı.Bisiklete binerken de yanımızda kolayca herşeyimizi taşıyabileceğimiz bir çantamız olsun isterim, ‘’İYİ Kİ ÜSKÜDAR VAR’’ projesi kapsamında tüm bisiklet tutkunlarının Üsküdar’dan başlayacak müthiş boğaz yolculuklarında yanlarında herşeylerini taşıyabilecekleri bir bisiklet çantası tasarladım. Kendinizi evde bir şeyinizi unutmuş hissine kaptırmayın, en sevdiğiniz aksesuar ve eşyalarınızla bisikletle günlük seyahatlerin keyfini çıkarın…