Yukarı Çık
Etkinlik Formu

Kültür - Sanat | Üsküdar Masalları
ZAMAN ZAMAN İÇİNDE
Bir varmış, bir yokmuş… Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde… Develer tellal iken, pireler berber iken… Diye başlayan masalları hepimiz çocukluktan hatırlarız.

Defalarca kez dinlememize rağmen, her gece uyumadan, tekrar tekrar anlattırdığımız masalları ve o çocukluk yıllarını hangimiz unuttuk ki? İşte tam burada neden bahsettiğimizle ilgili bir hatırlatma yapmamız gerekiyor. Üsküdar Masalları tekrar yazıldı, resimlendi ve bir kitap altında basıldı.Tarihi Üsküdar masallarının toplanmasından oluşan bu kitap, Üsküdarın ve İstanbulun yarı gerçek yarı hayali, kültür mirasına adeta sahip çıkıyor.

Geçmişinden getirdiği güzel değerleri, coğrafyayı, insanları, hikayeleri, dersleri Üsküdar bünyesinde tekrar birleştiren ve eriten bu eserleri toplayan kitap çocuklara olduğu kadar, büyüklere de bir hediye niteliğinde. Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’ in ise bu noktada kitabın ön sözüne yazdığı ifadesi kitabın duygusal değerini bize açıklıyor.“ Öyküler, şiirler ve masallar da tıpkı insanlar gibi yalnızdır. Onları ancak sevgi yaşatabilir. Sizler onları okudukça daha da çoğalacak, Üsküdar’ ın belleği daha da zenginleşecektir. Gökten düşen bu masalların tümü sizin… Sizler ise bizim, Üsküdar’ ımızın, İstanbul’ umuzun, Türkiye’ mizin ve insanlığın geleceğisiniz.”İlgili Sayfalar